2.januára                         

Osoby a udalosti

Správy

Počasie

Kalendár 

Kurzový lístok

Študenti

Slovník

Relax   

Televízny program

Vyhľadávanie spojov

MHD

Kam do mesta

 

 

 

 

 

 

   Archív časopisu

    Hlavná stránka

 

     
 
 
2.januára
 
 
 

1492 - kresťanské vojská pod vedením Ferdinanda Kastílskeho a Izabely Kastílskej sa po dlhom obliehaní zmocnili Granady, ktorá bola poslednou moslimskou pevnosťou na Iberskom polostrove. Úspešne sa tým zavŕšila  takzvaná rekonquista - osem storočí trvajúca snaha o znovuzískanie španielskych a portugalských území, dobitých moslimami.
 
1822 - narodil sa nemecký fyzik Rudolf Clausius, spoluautor rovnice vyjadrujúcej závislosť tlaku pár kvapalín na teplote - Clausiova-Clapeyronova rovnica. Zaoberal sa termodynamikou, formuloval prvý a druhý termodynamický zákon, zaviedol pojem entropia. Zomrel 24. augusta 1888.
 
1863 - 42 spišských obcí podalo petíciu cisárovi Františkovi Jozefovi, v ktorej obce protestovali proti uprednostńovaniu maďarčiny a požadovali používanie slovenčiny v úradoch na území obývanom Slovákmi.
 
1868 - Ján Nepomuk Bobula začal v Pešti vydávať Slovenské noviny, ktoré vo svojom prvom čísle uverejnili program  Novej školy slovenskej, politického zoskupenia Slovákov, usilujúceho sa o vyrovnanie s Maďarmi.

1895 - narodil sa švédsky politik a diplomat Folke Bernadotte. Angažoval sa v Medzinárodnom červenom kríži a v skautskom hnutí, od 30. rokov bol diplomatom. V roku 1945 viedol rokovania s H. Himmlerom a dosiahol prepustenie 19 000 škandinávskych väzňov z koncentračných táborov. V roku 1948 bol prostredníkom v palestínskom konflikte ako zástupca OSN. 17. septembra 1948 ho zastrelil izraelský extrémista.
 
1920 - narodil sa americký vedec a spisovateľ ruského pôvodu Isaac Asimov, významný predstaviteľ vedecko-fantastickej literatúry. Profesor biochémie na bostonskej univerzite. Napísal viac než sto diel, napr.: Ja robot, Nadácia, Oceľové jaskyne, Nahé slnko. Zomrel 6. apríla 1992 v New Yorku.  
 
1940 - v Smolenickej Novej Vsi zomrel vynálezca Štefan Banič. V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svet. vojny. Narodil sa 23. novembra 1870 v Smolenickej Novej Vsi (viac).

1959 - na Kube vypukla socialistická revolúcia. Povstalecké vojská prenikli do Havany a zvrhli režim diktátora Fulgencia Batistu. Americký majetok bol vyvlastnený, priemyselné podniky zoštátnené a uskutočnila sa agrárna reforma. V Santiagu de Cuba utvorili revolučnú vládu na čele s Fidelom Castrom.
 
1959 – sovietska sonda Luna 1 uskutočnila prvý prelet okolo Mesiaca.
 
1969 - Predsedníctvo SNR vymenovalo prvú vládu SSR na čele so Štefanom Sádovským.
 
1976 - zomrel Igor Stanislavovič Astapovič, ruský astronóm.
 
2006 - v nemeckom meste Bad Reichenhall sa zrútila pod ťarchou snehu strecha klziska. Zahynulo 15 ľudí a viac ako 30 sa zranilo.

2006 - v katastri obce Jánova Lehota v okrese Žiar nad Hronom havaroval vrtuľník záchranárskej spoločnosti Air Transport Europe. Všetci traja členovia posádky pilot, lekár a záchranár pri nehode zahynuli.
 
 
 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR