17.február                         

Osoby a udalosti

Správy

Počasie

Kalendár 

Kurzový lístok

Študenti

Slovník

Relax   

Televízny program

Vyhľadávanie spojov

MHD

Kam do mesta

 

 

 

 

 

 

   Archív časopisu

    Hlavná stránka

 

 

     
 
 
18.januára
 
 
 
 
 
 
1409 - bol vydaný Kutnohorský dekrét 

1689 - narodil sa Montesquieu, francúzsky filozof († 1755)
 
1755 - narodil sa Ondrej Plachý, slovenský evanjelický farár, vzdelanec, spisovateľ a novinár.
 
1841 - zomrel Jozef Dekret Matejovie, priekopník lesníctva na Slovensku
 
1871 - v Zrkadlovej sále na francúzskom zámku vo Versailles je pruský kráľ Viliam I. vyhlásený za nemeckého cisára, čím súčasne dochádza k prvnému zjednoteniu Nemecka ako Nemeckého cisárstva.

1892 - narodil sa Oliver Hardy, americký komik, partner Stana Laurela
 
 
1907  -  v Šarišskom  Štiavniku sa narodil Dionýz Ilkovič, významný slovenský fyzik (viac)
 

 
1912 - anglický polárnik Robert Falcon Scott (1868-1912) dosiahol južný pól. Mesiac pred ním, 15. decembra 1911, sa to ako prvému podarilo nórskemu polárnikovi Roaldovi Amundsenovi. Scott a jeho výprava zahynuli na spiatočnej ceste.

1915 - v Clevelande zomrel novinár, kňaz Štefan Furdek. Študoval v Budapešti a v Prahe a v roku 1882 sa vysťahoval do USA, kde bol vysvätený za kňaza. Pôsobil na fare v Clevelande, kde sa venoval slovenským vysťahovalcom a založil Prvú katolícku slovenskú jednotu. Zakladateľ novín Jednota a Združenia slovenských novinárov. Jeho zásluhou vznikla v 1907 v Pittsburghu Slovenská liga. Narodil sa 2. septembra 1855 v Dolnom Kubíne.

1919 - v Zrkadlovej sieni vo Versailles sa začala Parížska mierová konferencia. Štáty Dohody ju zvolali s cieľom zabezpečiť pre povojnovú Európu spravodlivosť v územných, finančných a v ekonomických otázkach. Konferencia trvala do 21. januára 1920 a okrem uzatvorenia mierových zmlúv na nej založili Spoločnosť národov, ktorá mala zaistiť mier systémom kolektívnej bezpečnosti, v roku 1946 ju nahradila OSN.

1936 - zomrel anglický spisovateľ Joseph Rudyard Kipling. Jeho tvorba je spojená s tematikou britského kolonializmu. V poézii oslavuje britskú koloniálnu politiku, napr. v Prostých poviedkach z hôr. Najznámejšie sú jeho diela pre deti: Kim, Statoční kapitáni a hlavne dve Knihy džunglí o chlapcovi vyrastajúcom medzi divokými zvieratami. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1907). Narodil sa 30. decembra 1865 v Bombaji .
 
1940  - v Prahe sa narodil Juraj Lehotský, jazzový hudobník (trúbka), syn baletnej umelkyne E. Fuchsovej-Lehotskej, brat Jána Lehotského (viac)
 
 
1955 - narodil sa Kevin Costner, americký filmový herec a režisér
 

 
2000 - zomrel Július Lenko, slovenský básnik a prekladateľ
(viac)
 
 
 
 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR