Rozdeľovacie transakcie systému národných účtov ESA 2010

Riadenie kreditného rizika v Tatrabanke

Investičné limity v penzijných fondoch

K rozdeľovacím transakciám systému národných účtov ESA 2010

Halloween efekt na finančných trhoch

Informácia pre čitateľov a autorov

 

 

 

 

 

   Archív

    Dnes

  Hlavná stránka

 

 

 

     
 
 
 
22.januára
 
 
 
  
 
1561 - v Londýne sa narodil anglický filozof Francis Bacon. Zakladateľ empirizmu, podľa ktorého je zdrojom poznania len skúsenosť. Program novej vedy spracoval v dielach: O pokroku a dôstojnosti vied, Nový Organon, predstavu budúcej spoločnosti vykreslil v nedokončenej sociálnej utópii: Nová Atlantída. Zomrel v Londýne 9. apríla 1626.

1788 - v Londýne sa narodil anglický romantický básnik lord George Gordon Noël Byron. Medzi jeho najznámejšie diela patrí epos Childe Haroldova púť, ktorý bol veľmi populárny, rovnako ako exotické básnické poviedky: Džaur, Nevesta z Abydu, Korzár, Lara, Hebrejské melódie, Parisina, Obliehanie Korintu. V Benátkach napísal satirickú epiku s karnevalovými prvkami Beppo. Bojovník proti politickému útlaku. Pomáhal talianskym revolucionárom a zomrel 19. apríla 1824 v gréckom Missolonghi ako účastník gréckeho protitureckého povstania.

1849 - v Štokholme sa narodil švédsky prozaik a dramatik August Strindberg. Pôvodne učiteľ. Do švédskej literatúry vstúpil realistických románom Červená izba. Písal poéziu, novely a ako dramatik sa preslávil psychologickou hrou Slečna Júlia. Ďalšie psychoanalytické a historické hry: Otec, Gustaf Vasa, Tanec smrti sa dodnes hrávajú na svetových divadelných scénach. Zomrel 14. mája 1912 v Štokholme.
 
1860 - v Banskej Bystrici sa narodil literárny historik a kritik Jaroslav Vlček, profesor FF UK v Prahe, v rokoch 1919-1930 správca Matice slovenskej. Autor základných diel o dejinách českej a slovenskej literatúry 19. storočia.: Prehľad dejín literatúry českej, Literatúra na Slovensku, jej vznik, rozvoj, význam a úspechy, Dejiny literatúry slovenskej, První novočeská škola básnická. Zomrel 21. januára 1930 v Prahe.

1901 - zomrela britská kráľovná (od roku 1837) a indická cisárovná (od roku 1877) Viktória. Vládla takmer 64 rokov. Počas viktoriánskeho obdobia sa Veľká Británia stala priemyselným impériom. Manželka Alberta Sasko-Koburského, mali 9 detí. Jej meno nesú Viktóriina zem v Antarktíde, najväčšie jazero v Afrike a vodopády na rieke Zambezi. Narodila sa 24. mája 1819 v Londýne. 

1905 - v Petrohrade pred Zimným palácom vojaci zmasakrovali demonštráciu dvestotisíc fabrických robotníkov, ktorí protestovali proti neznesiteľným podmienkam. Cárska polícia spustila streľbu a na dlažbe ostalo viac ako 500 mŕtvych. Tento deň sa preto nazýva Krvavá nedeľa. Bol to začiatok revolučných rokov v Rusku, ktoré vyvrcholili 
v októbri 1917 Veľkou októbrovou socialistickou revolúciou.
 
1921 - v Bystričanoch sa narodil lekár, vysokoškolský pedagóg Anton Neuwirth. Počas komunistického režimu sa angažoval v katolíckom spoločenstve Rodina, za čo ho odsúdili na 12 rokov väzenia za velezradu. Uväznený bol sedem rokov, v roku 1960 ho režim amnestoval. Odvtedy do roku 1989 pôsobil ako lekár. Po revolúcii 1989 sa stal čestným predsedom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), za ktoré bol v rokoch 1992-1994 poslancom Slovenskej národnej rady. V roku 1993 bol kandidátom na prezidenta SR. O rok neskôr sa stal veľvyslancom SR vo Vatikáne, kde pôsobil do roku 1998. Od novembra 2003 bol predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska. Zomrel 21. septembra 2004.

1929 - narodil sa český hudobný skladateľ a klavirista Petr Eben. Počas 2. svetovej vojny bol väznený v Buchenwalde. Pôsobil ako pedagóg na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, na Royal Northern College of Music v Manchestri a na AMU v Prahe. Svetovo uznávaný skladateľ inšpirujúci sa ideou kresťanstva, vynikajúci organový improvizátor. Autor mnohých skladieb, okrem iného organových cyklov Job, Nedělní hudba, Faust, oratória Posvátná znamení, či opery Jeremias. Zomrel 24. októbra 2007.

1940 - v Hybiach sa narodil slovenský prozaik Peter Jaroš. Po vyštudovaní FF UK v Bratislave bol redaktorom vo viacerých redakciách, od roku 1972 scenárista Slovenskej filmovej tvorby. Zaujal novelami Popoludnie, Urob mi more i románom Zdesenie. Autor úspešného románu Tisícročná včela, tiež sfilmovaného, ktorého voľným pokračovaním je román Nemé ucho, hluché oko. Ďalšie diela: romány - Lásky hmat, Psy sa ženia, Milodar slučka, zbierky próz - Pradeno, Telo v herbári. Vytvoril scenáre k filmom: Tetované časom, Pacho, hybský zbojník, Sneh pod nohami
(viac).
 


1951 - v Bratislave sa narodil krasokorčuliar Ondrej Nepela, trojnásobný majster sveta a päťnásobný majster Európy. Olympijský víťaz v roku 1972. Najlepší československý športovec v roku 1971. Po kariére aktívneho krasokorčuliara pôsobil ako sólista v Holiday on Ice a bol tiež trénerom v nemeckom Mannheime, kde zomrel 2. februára 1989
(viac).
 
 
 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR