Rozdeľovacie transakcie systému národných účtov ESA 2010

Riadenie kreditného rizika v Tatrabanke

Investičné limity v penzijných fondoch

K rozdeľovacím transakciám systému národných účtov ESA 2010

Halloween efekt na finančných trhoch

Informácia pre čitateľov a autorov

 

 

 

 

 

   Archív

    Dnes

  Hlavná stránka

 

 

 

     
 
 
29.januára
 
 
 

1645 - v Levoči sa narodil kníhtlačiar Samuel Breuer (Brewer). V tlačiarni, ktorá vznikla v roku 1623 pokračoval 
v diele svojho otca Vavrinca, ktorý tlačil filozofickú antickú literatúru, učebnice a v roku 1640 vydal tiež prvý slovenský kalendár. V tejto tlačiarni v roku 1636 vyšiel prvý slovenský tlačený evanjelický spevník Cithara sanctorum, ktorý mal veľký národnouvedomovací význam. Breuerovská tlačiareň vydala počas svojej činnosti 958 publikácií, po smrti Samuela ju viedol jeho syn Ján, po požiaroch v rokoch 1747 a 1754 však zanikla. S. Breuer zomrel 13. januára 1699 v Levoči.

1860 - v meste Taganrog na Ukrajine sa narodil ruský spisovateľ a dramatik Anton Pavlovič Čechov, jeden 
z najvýznamnejších poviedkárov svetovej literatúry, novátor dramatickej tvorby. Pôvodným povolaním bol lekár, neskôr sa plne venoval literatúre. Najvýznamnejšie novely: Step, Čierny mních, Dáma so psíkom, drámy: Tri sestry, Čajka, Ujo Váňa, Višňový sad. Zomrel 15. júla 1904 v nemeckom meste Badenweiler.
 
1863 - americké vojsko zmasakrovalo rebelujúcich Indiánov kmeňa Šošonov pri rieke Bear River  

1866 - narodil sa francúzsky spisovateľ Romain Rolland. Profesor dejín hudby na parížskej Sorbonne a autor životopisov významných osobností: Život Beethovena, Život Michelangela, Život Tolstého a i. Ďalšie romány: 
Ján Krištof, Dobrý človek ešte žije. Tiež autor novely Peter a Lucia a divadelných hier Vlci, Danton, Štrnásty júl. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1915). Zomrel 31. decembra 1944.

1879 - v Skalici sa narodil dramatik, národný buditeľ a evanjelický kňaz Jozef Hollý. Úspešný dramatik, jeho hry Márnotratný syn, Kubo, Geľo Sebechlebský, Amerikán boli úspešné aj vo filmových, televíznych i operných adaptáciách. Otec výtvarníčky Eleny Holéczyovej a herca a režiséra Martina Hollého st., starý otec filmového režiséra Martina Hollého ml. Zomrel 3. novembra 1912 v Moravskom Lieskovom.

1899 - v Moret-sur-Loing zomrel francúzsky maliar, impresionista Alfred Sisley. Venoval sa najmä krajinomaľbe. Spočiatku bol ovplyvnený realizmom, neskôr sa zoznámil s C.Monetom, A. Renoirom a ďalšími impresionistami, 
s ktorými pravidelne  vystavoval. Narodil sa 30. októbra 1839 v Paríži (viac).

1912 - v Bystrej sa narodil prozaik, najvýznamnejší predstaviteľ naturizmu František Švantner. Autor baladických noviel: Malka, Dáma a románov: Nevesta hôľ a Život bez konca. Zachytil v nich harmonický vzťah dedinského človeka k prírode. Jeho dielo bolo viackrát sfilmované. Zomrel 13. októbra 1950 v Prahe
(viac).
 


1912 - v Stupave sa narodil sochár Jozef Kostka, jeden zo zakladateľov slovenského moderného sochárstva. Predstaviteľ Generácie 1909. Bol profesorom na VŠVU v Bratislave, v rokoch 1955-1959 jej rektor. Po roku 1940 sa v Bratislave začlenil do aktivít nadrealistického hnutia, po vojne sa venoval monumentálnym pomníkom, tiež reliéfu (Pomník SNP v Partizánskom, sochárske dotvorenie Slavína v Bratislave). Zomrel 30. septembra 1996 v Bratislave.

1919 - vo Valašských Kloboukoch sa narodil spisovateľ, kritik totalitárnych ideológií Ladislav Mňačko. Počas
2. svetovej vojny sa aktívne zapojil sa do partizánskeho hnutia. V roku 1945 vstúpil do komunistickej strany a neskôr bol redaktorom v ľavicovej tlači. V 60. rokoch sa však kriticky postavil k spoločenskému dianiu a po okupácii ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 odišiel do emigrácie v Rakúsku, kde žil až do roku 1989. Začínal angažovanou poéziou. Neskôr, koncom 50. rokov vzbudil ohlas jeho román z prostredia partizánskych bojov Smrť sa volá Engelchen. Ďalšie dielo: Oneskorené reportáže, Dlhá biela prerušovaná čiara. Román Ako chutí moc je konkrétnym obrazom mechanizmu komunistického režimu. V politickej eseji Siedma noc zachytil pocity občana prežívajúceho prvé dni vpádu sovietskych vojsk do ČSSR. Zomrel 24. februára 1994 v Bratislave (viac).
 
1920 - Parlament schválil prvú ústavu Česko-slovenskej republiky.
 
1935 - narodil sa Luboš Kohoutek, český astronóm

1947 - v Skalici sa narodil hudobník Marián Varga. Hudbu študoval na bratislavskom konzervatóriu, štúdium nedokončil a stal sa členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral v roku 1969 legendárny album Zvonky, zvoňte. Neskôr založil prvú artrockovú kapelu v Československu Collegium Musicum. Vydali napr. album: Konvergencie. Od zániku Collegia Musica v roku 1979 sa venuje piesňovej tvorbe, je vynikajúcim improvizátorom. Autor hudby, spolu s Pavlom Hammelom, muzikálu Cyrano z predmestia. Najnovšie spolupracuje i s Moyzesovým kvartetom
(viac).

1959 - narodil sa Daniel Pastirčák, slovenský básnik, prozaik, esejista a výtvarník

1965 - narodil sa Dominik Hašek, hokejový brankár
(viac).

 


 
1996 - prezident Jacques Chirac oznámil ukončenie testovania jadrových zbraní

2005 - zomrel izraelský spisovateľ maďarského pôvodu, svetoznámy satirik Ephraim Kishon, vlastným menom Ferenc Hoffmann. Cez vojnu bol väznený v nemeckých a ruských pracovných táboroch, od roku 1949 žil v Izraeli. Svojou prozaickou tvorbou je známy takmer v celom kultúrnom svete. Dielo: Obráťte sa, pani Lótová, Inkognito v Prahe, Za všetko môže jablko, Pomsta je sladká, To sa iným nestane. Autor divadelných a rozhlasových hier, filmových scenárov. V roku 1964 bol jeho film Sallah Shabati o severoafrických prisťahovalcoch do Izraela nominovaný na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Narodil sa 23. augusta 1924 v Budapešti. 


 

 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR