Rozdeľovacie transakcie systému národných účtov ESA 2010

Riadenie kreditného rizika v Tatrabanke

Investičné limity v penzijných fondoch

K rozdeľovacím transakciám systému národných účtov ESA 2010

Halloween efekt na finančných trhoch

Informácia pre čitateľov a autorov

 

 

 

 

 

   Archív

    Dnes

  Hlavná stránka

 

 

     
 
 
 
 
5.marec
 
 
 


1326 - narodil sa Ľudovít I., uhorský a poľský kráľ
 
1696 - narodil sa taliansky maliar Giovanni Battista Tiepolo, predstaviteľ benátskeho baroka. 
Významný maliar fresiek, napr. fresky v arcibiskupskom paláci a katedrále v Udine, v palácoch v Miláne a Benátkach, v kaplnke v Bergame, v kostole della Pietá v Benátkach a i. Pôsobil tiež v Madride. Zomrel 27. marca 1770.

1755 - sa narodil v obci Predmier farár a spisovateľ Jozef Ignác Bajza
Vyštudoval teológiu a pôsobil na rozličných cirkevných postoch. Podporoval osvietenský absolutizmus a reformy Jozefa II. Je autorom prvého slovenského románu René mláďenca príhodli a skúsenosti (1783-1785). Išlo o prvý pokus uplatniť spisovnú slovenčinu v umeleckej tvorbe. Známa je tiež jeho zbierka veršov Slovenské dvojnásobné epigramata (1794). Bajzova slovenčina sa aj kvôli nepevnosti gramatických zásad neujala a stala sa terčom kritiky bernolákovcov. Publikoval aj kázne, poviedky, anekdoty, praktické spisy.
Zomrel roku 1836 v Bratislave.

1827 - v severotalianskom meste Como zomrel taliansky fyzik Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta. Autor prvých zdrojov elektrického prúdu, zakladateľ elektrodynamiky, konštruktér prvého dlhodobého zdroja galvanickej elektriny - Voltovho stĺpa. Je podľa neho pomenovaná jednotka elektrického napätia Volt. Narodil sa 18. februára 1745 v Como.

1827 - zomrel Pierre Simone de Laplace, francúzsky matematik, fyzik a astronóm
 
1844 - proti odvolaniu Ľ. Štúra z postu námestníka profesora na Katedre reči a literatúry československej protestovali študenti Evanjelického lýcea v Bratislave. 22 študentov sa vybralo do Levoče, kde chceli vytvoriť nové centrum mladoslovenského hnutia. Janko Matúška pri tejto príležitosti zložil pieseň Nad Tatrou sa blýska, text, ktorý je dnes hymnou Slovenskej republiky.  
 
1898 - narodil sa Čou En Lai, čínsky komunistický politik
 
1918 - narodil sa James Tobin, americký ekonóm

1922 - narodil sa Pier Paolo Pasolini, taliansky spisovateľ, básnik a režisér

1933 - nacistická NSDAP zvíťazila v parlamentných voľbách v Nemecku so ziskom 44 % hlasov
 
1953 - v Kunceve pri Moskve zomrel Josif Vissarionovič Stalin, vlastným menom Džugašvili, generálny tajomník KS. Sovietsky diktátor, ktorý dal rôznymi spôsobmi zahubiť nemalý počet ľudských bytostí .Od roku 1898 bol 
v sociálnodemokratickej strane v Gruzínsku a od roku 1912 bol popredným funkcionárom boľševickej strany.
Po Leninovej smrti intrigami odstránil všetkých svojich konkurentov. Zlikvidoval súkromné vlastníctvo, presadil centrálne plánovanie, v 30. rokoch inicioval štátny teror. Počas 2. svetovej vojny  nadviazal kontakty so Západom
a spolu vytvorili protihitlerovskú koalíciu. Po vojne opäť posilnil režim útlaku. Narodil sa 21. decembra 1879 v meste Gori v Gruzínsku.

1953 - zomrel ruský skladateľ a klavirista Sergej Sergejevič Prokofiev.
V rokoch 1918-1933 žil v zahraničí, v USA, Francúzsku i Nemecku. Z diela: opery - Hráč, Ohnivý anjel, Semjon Kotko, Vojna a mier, Príbeh ozajstného človeka, balety - Romeo a Júlia, Popoluška. Skomponoval tiež 7 symfónií, inštrumentálne koncerty, klavírne skladby a filmovú hudbu. Narodil sa 23. apríla 1891.
 
1979 - sonda Voyager 1 preletela okolo Jupitera
 
1982 - Program Venera: sonda Venera 14 priletela k Venuši

1998 - NASA oznámila, že sonda Clementine obiehajúca Mesiac našla dosť vody pre podporu obývanej základne
 
2007 - v Nitre zomrel herec Milan Kiš. Pôsobil v Dedinskom divadle Bratislava, v Spišskej Novej Vsi, v Trnave, v Tatra revue a od roku 1967 bol členom Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde vytvoril mnoho výrazných postáv. Napr. za svoj výkon v postave mliekara Tovjeho v muzikáli Fidlikant na streche získal prvú Cenu Jozefa Kronera. Svoj herecký talent využil aj pred filmovou kamerou. Diváci si ho pamätajú napr. z filmov: Balada o siedmich obesených, Horúčka, Pomocník, Tisícročná včela, Nevera po slovensky. Vytvoril množstvo postáv v televíznych seriáloch a rozprávkach. Narodil sa v Bratislave 3.augusta 1934.

 

 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR