Rozdeľovacie transakcie systému národných účtov ESA 2010

Riadenie kreditného rizika v Tatrabanke

Investičné limity v penzijných fondoch

K rozdeľovacím transakciám systému národných účtov ESA 2010

Halloween efekt na finančných trhoch

Informácia pre čitateľov a autorov

 

 

 

   Archív

    Dnes

  Hlavná stránka

 

 

     

 

 

19.december

 

 

1884 - narodil sa čs. politik a štátnik Antonín Zápotocký. Pracoval v Rudých odboroch a v Rudej odborovej internacionále. V roku 1939 bol pri pokuse o útek z ČSR zatknutý a väznený v koncentračnom tábore. Po 2. svetovej vojne stál na čele odborového hnutia, v rokoch 1948-1953 bol predsedom vlády a v rokoch 1953-1957 prezidentom ČSR. Zomrel 13. novembra 1957.

1906 - v Kamenskom, dnes Dniprodzeržynsk, sa narodil sovietsky politik Leonid Iljič Brežnev. Stranícku kariéru začal na Ukrajine v 30. rokoch a počas 2. svetovej vojny dosiahol hodnosť generálporučíka. Neskôr bol prvým tajomníkom ÚV KS Moldavska, prvým tajomníkom ÚV KS Kazachstanu a od roku 1977 predsedom Najvyššieho sovietu. Aktívne sa podieľal na páde N. S. Chruščova a v roku 1966 sa stal generálnym tajomníkom ÚV KSSZ. Jeho domáca politika sa vyznačovala stagnáciou a upevňovaním štátnej moci, zahraničnou agresivitou a posilňovaním štátu. Zomrel 10. novembra 1982 v Moskve.

1911 - v Trnave sa narodil skladateľ, klavirista a dirigent Karol Elbert. Rozhlasový pracovník, autor tanečných piesní a operiet, napr.: Z prístavu do prístavu, Do videnia, láska. Zomrel 20. novembra 1997 v Bratislave. 

1915 - v Paríži sa narodila svetoznáma šansoniérka Edith Piaf, vlastným menom Edith Giovanna Gassion. Začínala na uliciach parížskeho predmestia, kde ju objavil majiteľ kabaretu Luis Leplé, ktorý jej dal meno môme piaf - dievča vrabčiak. Neskôr spievala v music hall ABC. Naspievala svetoznáme hity ako: Milord, Non, je ne regrette rien, La vie en rose, Mon legionnaire, L´ hymne á l´amourm, L´accordeoniste, Les trois cloches. Účinkovala v divadle, hry pre ňu písali M. Achard, J. Cocteau: Malá Lili a ľahostajný krásavec a vo filme: Francúzsky kankán, Montmartre nad Seinou, Hviezda bez svetla. Vystupovala takmer na celom svete. Po tragickej smrti svojho druha, boxerského šampióna Marcela Cerdana prepadla alkoholu a drogám. Navyše ochorela na rakovinu. Zomrela 11. októbra 1963 v Paríži.

1915 - zomrel nemecký neurológ, psychiater Alois Alzheimer, ktorý opísal Alzheimerovu chorobu ako pomalý nezadržateľný proces úpadku rozumových schopností postihnutého človeka. Narodil sa 14. júna 1864. 

1938 - sa narodil český hudobný skladateľ a producent Karel Svoboda. Zomrel v roku 2007.

1948 - narodila sa herečka Zuzana Kocúriková. Dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla . V súčasnosti ju možno vidieť napr. v inscenáciách: Ideálny manžel, Trojkráľový večer alebo Čo len chcete, Stratégie a rozmary, Odchádzanie. Na Novej scéne hrala v inscenácii Osem žien. Z filmografie: Muž, ktorý luže, Červené víno I-II, Panna a netvor, Safari, Pevnost, Sametoví vrazi.

1959 - zmluvu o stavbe ropovodu Družba podpísali v Moskve zástupcovia ZSSR, Československa, NDR, Poľska a Maďarska.

1996 - v Paríži zomrel taliansky filmový herec Marcello Mastroianni, predstaviteľ dramatických i komediálnych rolí vo filmoch popredných talianskych a ďalších režisérov (F. Fellini, V. De Sica, L. Visconti, E. Scola). Najvýznamnejšie filmy: Sladký život, Rozvod po taliansky, Osem a pol, Včera, dnes a zajtra, Manželstvo po taliansky, Cudzinec, Slnečnica, Rím, Veľká žranica, Zvláštny deň (nominácia na Oscara 1977), Prízrak lásky, Ginger a Fred, Oči čierne, Za mrakmi. Narodil sa 28. septembra 1924.


 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR