11.mája
 
 
 
 
 
1859 - v Liptovskom Mikuláši sa narodil technik, strojný inžinier Aurel Stodola, vedec svetového formátu. Bol profesorom na Katedre stavby strojov na technike vo švajčiarskom Zürichu. Založil tu strojné laboratórium, ktoré patrilo k najuznávanejším v Európe. Položil vedecké základy projektovania a konštrukcie parných a spaľovacích turbín. Zomrel 25. decembra 1942 v Zürichu.

1904 - vo Figueras sa narodil španielsky surrealistický maliar a grafik Salvador Dalí y Domenech. Jeho obrazy boli ovplyvnené metafyzickou maľbou a kubizmom, prvý surrealistický obraz namaľoval v roku 1927: Krv je sladšia ako med. Ďalšie diela: Predtucha občianskej vojny, Ukrižovanie, Bakchanálie, Labyrint a i. Zomrel 23. januára 1989 vo Figueras (viac).
 
 
1909 - v Drietome sa narodil politik a politológ Michal Múdry-Šebík. V rokoch 1939-1945 žil v USA, bol osobným tajomníkom M. Hodžu, po vojne funkcionár DS. V roku 1948 sa vrátil do USA, pracoval v Rádiu Slobodná Európa. Zomrel 20. septembra 1978 vo Forest Hill, USA

1929 - vo Wilkes Barre, USA, zomrel kňaz, vynálezca, priekopník bezdrôtovej telegrafie a maliar Jozef Murgaš. Po absolvovaní kňazského seminára bol kaplánom v Nemeckej. Maliarstvo študoval v Budapešti a v Mníchove. V roku 1896 odišiel do USA, kde pôsobil ako duchovný medzi baníkmi v Pensylvánii. V Amerike rozvinul svoj mnohostranný talent - autor vynálezov z oblasti rádiotelegrafie, zdokonalil prenos Morseovej abecedy, vybudoval telegrafické stanice. Signatár Pittsburskej dohody. V roku 1920 sa vrátil do Československa a chcel byť profesorom na technike v Prahe. Neuspel a vrátil sa do USA. Narodil sa 17. februára 1864 v Tajove (viac).

1930 - narodila sa česká spisovateľka a publicistka Eva Kantůrková. Autorka filmových scenárov, psychologických noviel: Smuteční slavnost, Pozůstalost pana Abela, Pán Věže, Jan Hus, Přítelkyně z domu smutku, Památník, Nečas, Nečasův román a i.
 
1932 – sa v Prahe narodil herec a spevák Josef Zíma (viac).
 
  
 
1937 - v Banskej Bystrici zomrel skladateľ Viliam Figuš-Bystrý. Autor prvej slovenskej opery na národný námet Detvan (premiéra bola v roku 1928 v Slovenskom národnom divadle). Zberateľ ľudových piesní, autor diela Tisíc ľudových piesní. Narodil sa 28. februára 1875 v Banskej Bystrici.

1943 - v Bratislave sa narodil herec Jozef Stražan ml. Od roku 1960 člen Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
Z rolí: Chlestakov v Revízorovi, Pirandellov Liola. Činný v košickej televízii a v rozhlase.

1955 - vo Varšave sa v dňoch 11. - 14. mája zišla konferencia európskych socialistických štátov (Albánsko, Bulharsko, ČSR, Maďarsko, Nemecká demokratická republika, Poľsko, Rumunsko a Sovietsky zväz) o zabezpečení mieru a bezpečnosti v Európe. Boli podpísané Zmluva o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci a uznesenie o vytvorení spoločného velenia ozbrojených síl členských štátov Varšavskej zmluvy.

1973 - zomrel americký filmový herec Lex Barker, úspešný najmä ako Old Shatterhand vo filmoch podľa kníh Karla Maya: Poklad na striebornom jazere, Winnetou, Poklad Aztékov. Nakrútil tiež filmy o Tarzanovi, o Robinovi Hoodovi a iné. Narodil sa 8. mája 1919 v meste Rye, USA.

1976 - v Helsinkách zomrel fínsky architekt a dizajnér Alvar Aalto, jedna z vedúcich osobností svetovej architektúry 20. storočia. Tvorca organickej architektúry, autor významných stavieb v Európe aj USA. K jeho najznámejším dielam patrí kongresové centrum Finlandia v Helsinkách. Narodil sa 3. februára 1898 v Kuortane.

2001 - zomrel britský sci-fi spisovateľ Douglas Adams, autor svetoznámeho románu: Stopárov sprievodca galaxiou. Ďalšie dielo: Život, vesmír, všetko, Zväčša neškodná, Zbohom a ďakujeme za ryby, Reštaurácia na konci vesmíru. Narodil sa 11. marca 1952.

2002 - na hokejových MS vo švédskom Göteborgu Slovensko zdolalo vo finále Rusko 4:3 a prvýkrát v ére samostatnosti získalo titul majstrov sveta.

 

 
 
 
 Copyright 2004 - Derivat s.r.o. Webdesign - KdeJe Software