Rozdeľovacie transakcie systému národných účtov ESA 2010

Riadenie kreditného rizika v Tatrabanke

Investičné limity v penzijných fondoch

K rozdeľovacím transakciám systému národných účtov ESA 2010

Halloween efekt na finančných trhoch

Informácia pre čitateľov a autorov

 

 

 

   Archív

    Dnes

  Hlavná stránka

 

 

     

 

 

25. mája

 

 

735 – zomrel Beda Venerabilis, anglický historik a mních

986 – zomrel Abd al-Rahmán ibn Umar al-Súfí, perzský astronóm
 
1681 - zomrel španielsky barokový dramatik Pedro Calderón de la Barca. Vrcholný predstaviteľ záverečného barokového obdobia španielskeho tzv. zlatého veku. Nadviazal na Lope de Vegu, autor veršovaných hier a jednoaktoviek s nábožensko-filozofickými námetmi. K najznámejším dielam patrí filozoficko-psychologická komédia Život je sen a veselohry Dáma škriatok a Veľké divadlo sveta. Narodil sa 17. januára 1600.
 
1803 – sa narodil Ralph Waldo Emerson, americký filozof a spisovateľ
 
1812 – sa narodil Filippo Pacini, taliansky anatóm, objaviteľ Vibrio cholerae
 
1856 – sa narodil Ján Bahýľ, slovenský konštruktér a vynálezca (viac).
 
 
1869 - za prítomnosti cisára Františka Jozefa I. slávnostne otvorili novú budovu viedenskej operyNa prvom predstavení uviedli Mozartovu operu Don Giovanni. 
 
1892 - v Kumrovci sa narodil juhoslovanský politik a štátnik Josip Broz Tito. V 2. svetovej vojne vodca antifašistického odbojového hnutia, po vojne sa rozišiel so Stalinovou Kominternou, čoho dôsledkom bola izolácia od vývoja v ostatných východoeurópskych krajinách. Neskôr s Dž. Nehrúom a G. Násirom založil hnutie nezúčastnených krajín. V rokoch 1953-1980 bol prezidentom Juhoslávie. Zomrel 4. mája 1980 v Ľubľane.
 
 
1895 - v Malackách sa narodil maliar, grafik a krajinár Michal Tillner, inšpirovaný oblasťou Východnej a Záhorím. Zomrel 18. februára 1975 v Bratislave.

1914 - v Bánovciach nad Ondavou sa narodil básnik Pavol Horov, vlastným menom Pavol Horovčák. Pôvodne bol učiteľom, neskôr pracoval v Čs. rozhlase v Košiciach a vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ v Bratislave. Jeho tvorba bola blízka nadrealizmu, ovplyvnená vojnovými udalosťami. Debutoval zbierkou Zradné vody spodné. Ďalšie zbierky: Nioba matka naša, Defilé, Návraty, Balada o sne. Jeho umeleckým vrcholom je básnická skladba Vysoké letné nebo. Neskôr mu vyšli zbierky Koráby z Janova, Ponorná rieka. Tiež sa venoval prekladu poľskej, ruskej a bulharskej poézie. Zomrel 29. septembra 1975 v Bratislave
(viac).
 
 
1916 - v Rybanoch sa narodil herec Alojz Kramár. Pôsobil v bratislavských divadlách a hral napriíklad vo filmoch: Priehrada, Kozie mlieko, V piatok trinásteho, Zemianska česť, Jerguš Lapin, Obchod na korze a iné.  Zomrel 12. februára 1985 v Bratislave 
 
1935 - v Bratislave sa narodila herečka Eva Poláková. Bola členkou Štátneho divadla v Košiciach, Štátneho divadla v Ostrave a Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Vynikla ako predstaviteľka vážnych a tragických postáv a hrala tiež vo filmoch Posledná bosorka, Smrť sa volá Engelchen, Námestie svätej Alžbety. Účinkovala v rozhlase. Zomrela 26. júna 1973 v Bratislave.

1936 - v Bratislave zomrel skladateľ, organista Ján Levoslav Bella, významný predstaviteľ hudobného romantizmu na Slovensku. Ako organista pôsobil v Sedmohradsku, bol dirigentom i učiteľom hudby, v roku 1926 sa usadil v Bratislave. Autor prvej slovenskej opery Kováč Wieland na nemecké libreto podľa predlohy Richarda Wagnera. Narodil sa 4. septembra 1843 v Liptovskom Mikuláši.

1949 - sa vo Vsetíne narodila česká herečka Eliška Balzerová. Preslávil ju televízny seriál Nemocnica na kraji mesta. Z filmov: Vrchní, prchni !, S tebou mě baví svět, Pěsti ve tmě, Městem chodí Mikuláš.
 
 
1967 - v Myjave zomrel primáš, kapelník ľudovej hudby Samko Dudík. Zberateľ a upravovateľ ľudových piesní. Narodil sa 28. októbra 1880 v Myjave.
 
1969 - Nórsky antropológ, experimentálny archeológ a moreplavec Thor Heyerdal sa vydal z marockého Safi na papyrusovej plti Ra na plavbu cez Atlantický oceán.
 
 
1975 - v Bratislave zomrel dramatik Ivan Bukovčan. Bol dlhoročným dramaturgom Slovenského filmu. Napísal drámy Diablova nevesta, Pštrosí večierok, Kým kohút nezaspieva, Slučka pre dvoch alebo Domáca šibenica, filmové scenáre Pieseň o sivom holubovi, Zvony pre bosých, triptych Medená veža, Orlie pierko, Stratená dolina. Narodil sa 15. septembra 1921 v Banskej Bystrici. (viac)
 
 
1994 - na bratislavskom hradnom vrchu bola otvorená nová budova Slovenskej národnej rady, ktorá dovtedy zasadala v  Župnom dome.
 

 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR