Rozdeľovacie transakcie systému národných účtov ESA 2010

Riadenie kreditného rizika v Tatrabanke

Investičné limity v penzijných fondoch

K rozdeľovacím transakciám systému národných účtov ESA 2010

Halloween efekt na finančných trhoch

Informácia pre čitateľov a autorov

 

 

 

   Archív

    Dnes

  Hlavná stránka

 

 

     
29.mája
 
 
 
 
 
1453 - osmanské vojská sultána Mehmeta II. (1432-1481) dobyli Konštantinopol (Carihrad). Cisár Konštantín (1404-1453) padol v boji. Dobytím mesta zanikla Byzantská ríša, mesto sa stalo metropolou Osmanskej ríše.

1637 - v Liptovskom Mikuláši zomrel evanjelický kňaz, spisovateľ Juraj Tranovský. Bol učiteľom a farárom v Prahe a iných českých mestách a v roku 1629 sa uchýlil pred náboženským prenasledovaním na Slovensko. Písal po česky a latinsky a svoje náboženské piesne zhrnul do najrozšírenejšieho evanjelického spevníka Cithara sanctorum. Jeho najvýznamnejším dielom je kancionál Písně duchovní staré i nové, vydaný v Levoči v roku 1636, ktorý zostavil z vlastných básní, z husitských a českobratských piesní a z náboženských piesní svojich súčasníkov. Narodil sa 27. marca 1592 v poľskom Cieszyne.  
 
1727 - Peter II. sa stal ruským cárom.
 
1814 - zomrela francúzska cisárovná Joséphine de Beauharnais, ktorú si v roku 1796 vzal za ženu francúzsky generál Napoleon Bonaparte. Joséphine bola vdovou po veliteľovi rýnskej armády Alexandrovi de Beauharnais. Hrala významnú úlohu v parížskych salónoch a Napoleon si od manželstva sľuboval výhody vo svojej kariére. V roku 1804 boli Joséphine a Napoleon korunovaní v katedrále Notre Dame za cisára a cisárovnú. Joséphine sa narodila 23. júna 1763.

1917 - v meste Brookline, Massachusetts, sa narodil americký demokratický politik John Fitzgerald Kennedy, v rokoch 1961-1963  35. prezident USA. Pochádzal z bohatej americkej rodiny írskeho pôvodu. Bol členom Snemovne reprezentantov a od roku 1953 v Senáte. V roku 1956 neuspel v prezidentských voľbách a v roku 1960 tesnou väčšinou zvíťazil nad republikánom Richardom Nixonom. Vo svojom programe, nazvanom Nová hranica (New Frontier), sa hlásil k rooseveltovskej tradícii a hľadal oporu v mladej Amerike. Kvôli republikánskej väčšine v Snemovni však časť svojho programu nepresadil. V zahraničnej politike sa usiloval o obnovenie vedúceho postavenia USA vo svete, v roku 1961 začal nákladný vesmírny program. Čelil viacerým medzinárodným krízam (karibská kríza, berlínska blokáda), nezabránil eskalácii vojny vo Vietname. 22. novembra 1963 ho v Dallase, štát Texas, zavraždili.
 
 
1930 - sa narodil Sławomir Mrożek, poľský spisovateľ a dramatik
 
1935 - zomrel Josef Suk, český skladateľ a huslista
 
 
1953 - Novozélanďan sir Edmund Percival Hillary a šerpa Tenzing Norgay zdolali najvyššiu - 8 848 m vysokú horu sveta Mount Everest, čínsky Ču-mu-lang-ma, nepálsky Ságarmátha. Prvá československá výprava dosiahla vrchol Mount Everestu 5. októbra 1984.
 
 
1958 - sa narodila Annette Bening, herečka
 
 
 
1972 - sa narodil Marcel Sakáč, slovenský hokejista (viac).
 
1975 - Federálne zhromaždenie zvolilo Gustáva Husáka prezidentom ČSSR 
 
1982 - v Paríži zomrela rakúska filmová herečka Romy Schneider, vlastným menom Rosemarie Albach-Rettyová. Popularitu získala hlavnou rolou vo filmoch o bavorskej princeznej Sissi. Po odchode do Francúzska začiatkom 60. rokov hrala vo filmoch francúzskych, talianskych a nemeckých režisérov. Nakrútila vyše 60 filmov, spomedzi ktorých sa mnohé zapísali do zlatého fondu svetovej kinematografie: Boccaccio 70, Proces, Bazén, Veci života, Vlak, Žena v okne, Smrť v priamom prenose, Svedok, Pútnička zo Sans-souci. Dvakrát získala Cézara: Dôležité je ľúbiť a Celkom obyčajný príbeh. Narodila sa 23. septembra 1938 vo Viedni (viac).
 
 
1985 - pred finále futbalového Pohára majstrov európskych krajín medzi FC Liverpool a Juventusom Turín nevydržala v Bruseli na Heysel štadióne deliaca stena nápor anglických fanúšikov a zrútila sa. Zomrelo 38 ľudí a 400 bolo zranených.
 
1988 - zomrel český filmový herec Vladimír Menšík. Svoj komediálny talent, typicky iskrivým humorom a spontánnosťou uplatnil pri stvárňovaní postáv vo filme i v televízii: Hledá se táta, Lásky jedné plavovlásky, Pane, vy jste vdova, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Což takhle dát si špenát, Náš dědek Josef, seriály: Létající Čestmír, Arabela. Presvedčivo stvárňoval aj vážne postavy: Markéta Lazarová, Všichni dobří rodáci, Na kometě, Partie krásného dragouna, Ikarův pád, Dobří holubi se vracejí. Narodil sa 9. októbra 1929 v Ivančiciach na Morave.
 
1999 - v prezidentských voľbách v SR vyhral Rudolf Schuster. V druhom kole priamej voľby prezidenta získal 57,18 percenta platných hlasov, pričom Vladimír Mečiar získal 42,82 percenta.
 
2005 - Francúzi v referende odmietli ratifikovať ústavu Európskej únie. 1. júna sa podobná situácia opakovala v Holandsku.

2006 - zomrela ochotnícka herečka Katarína Kolníková. Od roku 1971 členka Radošinského naivného divadla. Účinkovala v takmer všetkých inscenáciách Stanislava Štepku - Matka v Jááánošíííkovi, Stará matka v Človečine, Stará grófka v Alžbete Hroznej, Zelinárka v Rozprávke, Poštárka v Slovenskom tangu, Slúžka Berta v Kúpeľnej sezóne, Matka Bečelová v Neveste predanej Kubovi, Kuchárka v Pavilóne B, Kováčová v Ženskom oddelení, herečka a speváčka v Štedrom divadelnom večeri a i. Narodila sa 20. apríla 1921 v Radošine.
 
 
 
 

 

 Copyright 2004 - Derivat s.r.o. Webdesign - KdeJe Software