Rozdeľovacie transakcie systému národných účtov ESA 2010

Riadenie kreditného rizika v Tatrabanke

Investičné limity v penzijných fondoch

K rozdeľovacím transakciám systému národných účtov ESA 2010

Halloween efekt na finančných trhoch

Informácia pre čitateľov a autorov

 

 

 

   Archív

    Dnes

  Hlavná stránka

 

 

     
 
 
11. júla
 
 
 
 
 
1856 - zomrel český spisovateľ a novinár Josef Kajetán Tyl. Autor textu českej národnej hymny Kde domov můj?, ktorú spievali v hre Fidlovačka. Autor drám: Jan Hus, Paličova dcera, Strakonický dudák, Tvrdohlavá žena a próz, napr.: Dekret kutnohorský. Narodil sa 4. februára 1808.
 


1937 - v Beverly Hills zomrel americký skladateľ a klavirista George Gershwin. Autor svetoznámej skladby Rhapsody in blue, najprv pre klavír a džezový orchester, neskôr pre symfonický orchester. Ešte výraznejší úspech dosiahol symfonickou skladbou Američan v Paríži a tiež operou Porgy a Bess na námet z černošského prostredia a pre afroamerických spevákov. Tiež autor ambiciózneho klavírneho koncertu F dur. Od roku 1931 spolupracoval s filmovými štúdiami Hollywoodu. Narodil sa 26. septembra 1898 v New Yorku.
 


1941 - zomrel anglický archeológ sir Arthur John Evans. V rokoch 1900-1935 robil vykopávky na Kréte, kde objavil Minoov palác v Knossose, navrhol chronológiu minojskej kultúry. Narodil sa 8. júla 1851.
 
1960 - Národné zhromaždenie v Prahe schválilo novú ústavu, podľa ktorej sa na znak víťazstva socializmu v krajine zmenil názov štátu na Československú socialistickú republiku.
 
1975 - v čínskom meste Xi´an (Sian) bola objavená nedokončená cisárska hrobka budovaná od roku 246 pred n.l. s asi 70 000 hlinenými postavami bojovníkov v životnej veľkosti. Hrobka je pamiatkou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

1982 - v Bratislave zomrel básnik a prozaik Andrej Plávka. Potom ako neukončil právnické štúdiá v Prahe, pracoval ako úradník v YMCA, bol pracovníkom Zboru povereníkov a neskôr pôsobil vo vydavateľstve Tatran a vo Zväze slovenských spisovateľov. Jeho tvorba bola ovplyvnená socialistickým realizmom, modernizmom a regionalizmom. Debutoval zbierkou: Z noci a rána. Ďalšie zbierky: Liptovská píšťala, Domovina moja. Autor skladieb venovaných Slovenskému národnému povstaniu: Ohne na horách, Neumrel na koni, osobnej lyriky, krátkych próz, románu Obrátenie Pavla a memoárovej literatúry. Narodil sa 18. novembra 1907 v Liptovskej Sielnici.
 
 
1987 - Svetový deň populácie (OSN, United Nations Developement Programme, UNDP, v ten deň v roku 1987 dosiahol počet obyvateľov Zeme 5 miliárd)

2000 - v Bratislave zomrel hudobný skladateľ, divadelný režisér a humorista Jaroslav Filip. Vyštudoval filmovú dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Nahral tri vlastné albumy: Meditation for Piano, Cez okno a Ten čo hrával s Dežom. Spolupracoval s Dežom Ursínym na jeho desiatich platniach, napr.: Modrý vrch, Na ceste domov a tiež na muzikáli Sneh sa smial až padal. Jeho hudba zaznela v mnohých filmoch a v divadlách. Hudobne sa podieľal na tvorbe Milana Lasicu a Júliusa Satinského a tiež Richarda Müllera. Ako divadelník pôsobil v Divadle pre deti a mládež v Trnave, Prešovskom divadle, v Štúdiu S. Bol humoristom vo viacerých programoch v Rádiu Twist, v STV a TV Markíza. Hral vo filme Petra Solana O sláve a tráve, v snímke Michala Ruttkaya Iba deň, v úlohe Alberta sa predstavil v rovnomennom televíznom filme Františka Vláčila. Narodil 22. júna 1949 v Hontianskych Moravciach.

2005 - v Bratislave zomrela prozaička, spisovateľka pre deti a mládež Klára Jarunková. Pôvodne učiteľka, neskôr úradníčka, mnoho rokov pôsobila v humoristickom časopise Roháč. Debutovala prózou pre deti Hrdinský zápisník. Román Jediná je jej najúspešnejšou prózou. Ďalšie knihy pre mládež: Brat mlčanlivého vlka, Pomstiteľ, Tulák, Tiché búrky, Nízka oblačnosť. Pre najmladšie deti napísala príbehy zo súčasnosti O psovi, ktorý mal chlapca, O jazýčku, ktorý nechcel hovoriť, O Tomášovi, ktorý sa bál tmy. Autorka cestopisov Pár krokov po Brazílii, Obrázky z ostrova, Stretnutie s nezvestným, románu z obdobia SNP Čierny slnovrat a mnohých ďalších próz. Narodila sa 28. apríla 1922 v Červenej Skale.

 

 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR