Rozdeľovacie transakcie systému národných účtov ESA 2010

Riadenie kreditného rizika v Tatrabanke

Investičné limity v penzijných fondoch

K rozdeľovacím transakciám systému národných účtov ESA 2010

Halloween efekt na finančných trhoch

Informácia pre čitateľov a autorov

 

 

 

   Archív

    Dnes

  Hlavná stránka

 

 

     

  

15. júla

 

1606 - v meste Leiden sa narodil holandský maliar Rembrandt van Rijn, významný predstaviteľ vrcholného holandského maliarskeho realizmu. V Amsterdame žil ako uznávaný maliar a vyhľadávaný portrétista. Vrcholným dielom jeho barokového obdobia je skupinový portrét Nočná hliadka. Venoval sa aj náboženským témam. Zomrel 4. októbra 1669 v Amsterdame (viac).

1864 - Alfred Nobel dostal patent na nitroglycerín

1871 - v Brezne zomrel evanjelický farár, dramatik, zakladateľ slovenskej veselohry Ján Chalupka, významný satirik v období národného obrodenia. Po vyštudovaní v Jene, učil v Ožďanoch a v Kežmarku. Od roku 1824 bol farárom v Brezne. V roku 1830 bola v Liptovskom Mikuláši inscenovaná jeho najznámejšia veselohra Kocúrkovo, na ktorú nadviazali ďalšie veselohry Všetko je naopak, Trasorítka, Trinásta hodina, Starúš Plesnivec. V nemčine vydal román Bendeguz, s podtitulom Donkichotiáda podľa najnovšej módy. Narodil sa 28. októbra 1791 v Hornej Mičinej (viac).

1904 - v nemeckom meste Badenweiler zomrel Anton Pavlovič Čechov, jeden z najvýznamnejších poviedkárov svetovej literatúry, novátor dramatickej tvorby. Pôvodným povolaním bol lekár, neskôr sa plne venoval literatúre. Najvýznamnejšie novely: Step, Čierny mních, Dáma so psíkom, drámy: Tri sestry, Čajka, Ujo Váňa, Višňový sad. Narodil sa 29. januára 1860 v meste Taganrog na Ukrajine.      

1916 - zomrel ruský biológ, zoológ a bakteriológ Iľja Iľjič Mečnikov. Zakladateľ imunológie, nositeľ Nobelovej ceny (1908) za práce o imunite. Narodil sa 15. mája 1845.

1916 - William Boeing a George Conrad Westervelt založili firmu B&W, neskôr zmenenú na Boeing Company

1919 - zomrel Hermann Emil Fischer, nemecký chemik, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu (1902)

1922 - sa narodil Leon Max Lederman, americký fyzik, nositeľ Nobelovej ceny (1988) 

1922 - v Haliči sa narodila prozaička Hana Ponická, predstaviteľka slovenského disentu. Žila v Ríme, kde pôsobil jej manžel, spisovateľ Štefan Žáry ako dopisovateľ ČTK. Neskôr bola redaktorkou Smeny na nedeľu, po auguste 1968 však z tohto miesta odíšla. Dielo: Ábelovský dom, Prísť, odísť, Bosými nohami, Lukavické zápisky, pre deti: Slávikove husličky, O Štoplíkovi, Halúzky. Prekladala z taliančiny, francúzštiny, maďarčiny a nemčiny. Podľa jej scenára bol nakrútený film Zlatá réva.

1934 - v Bratislave sa narodila herečka Eva Krížiková, od roku 1954 členka Činohry Slovenského národného divadla (SND). Vynikla ako interpretka komediálnych i tragických postáv, v mnohých divadelných a filmových postavách uplatnila svoj temperament a zmysel pre humor. V súčasnosti hrá v SND v hrách Popol a vášeň a Mrzák z Inishmaanu. Nevyhýba sa ani malým divadelným scénam. V Štúdiu L+S hrala po boku českého herca Bronislava Poloczeka v hre Ondreja Šulaja O pejskovi a mačičke. V roku 2001 získala Cenu Jozefa Kronera za herecký výkon za postavu Nancy v hre Edwarda Albeeho Pobrežie, ktorú stvárnila v bratislavskom Divadle a.ha. Hrala vo filmoch Štvorylka, Kapitán Dabač, Červené víno I-II, Rača, láska moja, Suzanne. V roku 2003 ju za celoživotné dielo uviedli do televíznej Siene slávy. Manželka herca a speváka Františka Zvaríka

1954 - na slovenskom území sa vyliala rieka Dunaj. Jej hladina dosiahla maximálnu výšku 984 cm. Povodeň si vynútila evakuáciu asi 11 000 osôb a spôsobila škody vo výške 100 miliónov korún.

1974 - v Bratislave zomrel lekár chirurg Viliam Chorváth, univerzitný profesor. V roku 1953 uskutočnil prvú cievnu transplantáciu v Československu. Narodil sa 11. apríla 1915 v Bodorovej.

1975 - začal sa sovietsko-americký kozmický experiment Sojuz- Apollo. Spojenie lodí sa uskutočnilo 17.-19. júla.

1977 - zomrel Konstantin Fedin, ruský spisovateľ

1995 - v Bratislave zomrel básnik a prekladateľ Ján Stacho, vedúci predstaviteľ tzv. trnavskej skupiny básnikov-konkretistov. Bol lekárom, neskôr pracoval vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ a bol šéfredaktorom Revue svetovej literatúry. Zbierky básní: Svadobná cesta, Dvojramenné čisté telo, Zážehy a Apokryfy ho zaradili medzi významných slovenských poetov. Po ťažkej autohavárii v roku 1973, ktorá ho pripútala na lôžko, sa prihlásil v roku 1978 básnickou zbierkou Z prežitého dňa. Tiež prekladal z francúzštiny, španielčiny, angličtiny, poľštiny a srbochorvátčiny. Narodil sa 1. januára 1936 v Trnave.

1997 - zomrel Gianni Versace, taliansky módny návrhár (* 1946)

 

 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR