26.novembra                         

Osoby a udalosti

Správy

Počasie

Kalendár 

Kurzový lístok

Študenti

Slovník

Relax   

Televízny program

Vyhľadávanie spojov

MHD

Kam do mesta

 

 

 

 

 

 

   Archív časopisu

    Hlavná stránka

 

     
 
 
6. októbra
 
 
 
 
 

1906 - v Martine sa narodila herečka, popredná predstaviteľka Divadla SNP Naďa Hejná, rodená Pietorová. Vnučka národného dejateľa Ambra Pietora a teta režiséra Miloša Pietora. V roku 1944 spoluzakladala Komorné divadlo v Martine, ktoré sa neskôr premenovalo na Divadlo SNP. Vytvorila vyše 100 ženských postáv, napr.: Líza v Shawovej komédii Pygmalion, Silvia vo Zvonovom Tanci nad plačom. Zaujala tiež dvoma podobami matky - v Barč-Ivanovej a Čapkovej Matke. Zomrela 7. februára 1994 v Martine.

1914 - v Larviku, Nórsko, sa narodil archeológ, etnograf a zoológ Thor Heyerdahl, nórsky národný hrdina.  V roku 1947 na lodi z balzového dreva Kon-Tiki prekonal 4 900 kilometrov medzi Peru a Polynéziou za 101 dní a dokázal, že dávni predkovia boli schopní prekonať obrovské vzdialenosti medzi kontinentmi. Za dokumentárny film o ceste s Kon-Tiki dostal v roku 1951 Oscara. Podnikol tiež plavby medzi Starým a Novým svetom na rákosových člnoch podľa staroegyptských plánov i v oblasti Perzského zálivu na člne Tigris a na Veľkonočnom ostrove spolu s českým inžinierom Pavlom Pavlom navrhli postup, akým transportovali a usadzovali dávni obyvatelia ostrova gigantické hlavy. Zomrel 18. apríla 2002.

     

1944 - príslušníci 1. čs. armádneho zboru pod vedením generála Ludvika Svobodu prekročili Dukliansky priesmyk a vstúpili na čs. územie. Začalo sa oslobodzovanie ČSR spod nemeckej okupácie. Karpatsko-duklianska operácia sa začala 8. septembra a skončila sa 30. novembra 1944, jej cieľom bolo preniknúť cez Dukliansky priesmyk a prispieť na pomoc Slovenskému národnému povstaniu.

    

 
 

       

1979 - na Štrbskom Plese zomrela hvezdárka Ľudmila Pajdušáková, dlhoročná riaditeľka Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. V rokoch 1946-1953 objavila 5 nových komét. Narodila sa 29. júna 1916 v Radošovciach.

1995 - v Devínskej Novej Vsi zomrel spisovateľ Rudolf Sloboda. Bol redaktorom vydavateľstva Smena, dramaturgom Slovenskej filmovej tvorby, pracoval vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ a v Ústave umeleckej kritiky a divadelnej dokumentácie. Prozaická tvorba: Narcis, Britva, Uhorský rok, Šedé ruže, Hlboký mier, Hudba, Rozum, Stratený raj, Uršuľa, Rubato, Krv, Jeseň a i. Prerozprával Homérov epos Ilias a napísal zbierku básní Večerná otázka vtákovi. Podľa románu Vernosť nakrútil režisér Vladimír Kavčiak film Karline manželstvá. Na objednávku herečky bratislavského divadla Astorka Korzo´90 Zity Furkovej napísal divadelné hry Armagedon na Grbe a Macocha. Posmrtne vyšli poviedky Herečky a Pamäti. Narodil sa 16. apríla 1938 v Devínskej Novej Vsi.

 

 
 

 

 

 

   Archív časopisu

    Hlavná stránka