11.apríla                         

Osoby a udalosti

Správy

Počasie

Kalendár 

Kurzový lístok

Študenti

Slovník

Relax   

Televízny program

Vyhľadávanie spojov

MHD

Kam do mesta

 

 

 

 

 

 

   Archív časopisu

    Hlavná stránka

 

 

     
 
 
 
28.januára
 
 
 
 
 
1547 - vo Westminstri zomrel anglický kráľ Henrich VIII., z rodu Tudorovcov. Po konflikte s pápežom, keď nezískal súhlas na rozvod so svojou prvou manželkou Katarínou Aragónskou, odtrhol cirkev v krajine od Ríma, vyhlásil nezávislú reformovanú anglikánsku cirkev a stal sa jej hlavou. Mal šesť manželiek, z ktorých dal dve popraviť. Otec kráľovnej Alžbety I. Narodil sa 28. júna 1491 v Greenwich.

1853 - narodil sa José Martí, básnik, revolucionár a najväčší kubánsky hrdina
 
1871 - Francúzskou porážkou sa skončila vojna medzi Francúzskom a Pruskom
 
1873 - narodila sa francúzska spisovateľka Sodonie Gabrielle Colette, autorka kníh pre ženy. Jej prózy majú autobiografické črty: Paríž z môjho okna, Obrátený denník. Ďalej napísala diela: Tuláčka, Mačka, Putá, Citové zátišia, Príliš skorá láska. Zomrela 3. augusta 1954.
 
1881 - zomrel Fjodor Dostojevskij, ruský novelista, románopisec, publicista a mysliteľ

1887 - v Lodži sa narodil americký klavirista Arthur Rubinstein. Pôvodom Poliak, jeden z najvýznamnejších pianistov  dvadsiateho storočia, vynikajúci interpret F. Chopina. 
Napísal aj autobiografiu Moje mladé roky. Zomrel 20. decembra 1982 v Ženeve.
 
1910 - sa v Mladej Boleslavi narodila herečka Adina Mandlová. Účinkovala napr. vo filmových komédiách: Ať žije nebožtík, Mravnost nade vše, Cech panen kutnohorských, Kristián, Hotel Modrá hvězda, Ducháček to zařídí, Katakomby. Pre údajné styky s okupantmi bola v roku 1945 vyšetrovaná. Neskôr žila v zahraničí, jej pamäti Dneska už se tomu směju vydal Josef Škvorecký v 68 Publishers (viac).
 
1919 - narodil sa Ladislav Mňačko, slovenský spisovateľ (viac)

1922 - v Kremnici sa narodila historička a archivárka Darina Lehotská. Pracovala v Archíve mesta Bratislavy, bola docentkou Katedry československých dejín a archívnictva FF UK v Bratislave. Autorka prác z regionálnych dejín: Diela: Dejiny Pezinka, Dejiny Modry, zostavovateľka Dejín Bratislavy. Napísala tiež Príručku diplomatiky. Zomrela 12. februára 1990 v Bratislave.

1930 - zomrela česká operná speváčka, soprán Ema Destinnová, vlastným menom Emelie Pavlína Kittlová. Svetový úspech dosiahla na scénach v Berlíne, v Covent Garden v Londýne a tiež v Metropolitnej opere v New Yorku, kde vystupovala spolu s Enricom Carusom. Fascinujúcim hlasom si podmanila celý svet, v Prahe ale počas celej kariéry nezískala trvalé miesto v Národnom divadle. Jej hosťovanie však malo pre českú operu zásadný význam. Na začiatku 1. svetovej vojny bola pre svoje vlastenectvo a dodnes celkom nevyjasnenú špionážnu aféru internovaná na jej zámočku v Stráži nad Nežárkou. V poslednom roku vojny sa vrátila na javisko. Napísala romány: Dr. Casanova, V stínu modré růže. Narodila sa 26. februára 1878.

1939 - zomrel írsky básnik, dramatik a prozaik píšuci po anglicky William Butler Yeats, vodca írskeho národného obrodenia. Napísal básnické zbierky: Veža a Točité schodisko a iné básne, najvýznamnejšou prózou je symbolická Vízia. Autor divadelných hier, ktoré mali zásadný význam pre rast írskeho národného vedomia. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1923). Narodil sa 13. júna 1865.

1948 - narodil sa americký tanečník lotyšského pôvodu Michail Baryšnikov, jeden z najlepších tanečníkov súčasnosti, už takmer 30 rokov pôsobí v Amerike. Stelesnil množstvo postáv v klasických i moderných baletoch. Hral tiež vo filmoch: Biele noci, Dancers a i.
 
1970 - Lubomír Štrougal sa stal premiérom ČSSR

1975 - v Prahe zomrel čs. politik a štátnik Antonín Novotný. V rokoch 1957-1968 československý prezident
a v rokoch 1953-1968 prvý tajomník ÚV KSČ. Podieľal sa na nezákonnostiach v 50. rokoch a do začiatku 60. rokov brzdil revíziu politických procesov. Pod tlakom kritiky v januári 1968 odstúpil z funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ a v marci 1968 aj z úradu prezidenta republiky. Narodil sa 10. decembra 1904 v Prahe.

1986 - len 73 sekúnd po štarte, vo výške 17 km nad zemským povrchom, explodoval americký raketoplán Challenger. Na jeho palube bolo 7 astronautov, z toho 2 ženy. Nešťastie sa odohralo nad mysom Canaveral
na  Floride. Štart Challengera, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť 22. januára, bol niekoľkokrát odložený.

2002 - v Štokholme zomrela švédska spisovateľka Astrid Lindgrenová, svetoznáma autorka kníh pre deti:
Pippi Dlhá Pančucha, Detektív Kalle Blomquist, Deti z Bullerbynu, Emil z Lönnebergy, Emil ešte žije, Bratia Levie srdce, Ronja, zbojnícka dcéra a ďalších približne 70 publikácií. Za svoju tvorbu získala mnoho ocenení, napr. cenu H. Ch. Andersena - IBBY (1958). Mnohé z jej kníh boli sfilmované a poznajú ich deti na celom svete. Narodila sa 14. novembra 1907.

2004 - zomrela výtvarníčka Tamara Klimová. Študovala na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe, kde sa stretla aj s Alojzom Klimom (1922-2000), svojím manželom, s ktorým patrila k zakladateľským osobnostiam geometrického umenia na Slovensku. Zakladajúca členka Klubu konkretistov (1967).Narodila sa 19. januára 1922
v Moravskej Ostrave.
 
2006 - v poľskom meste Chorzów sa zrútila pod ťarchou snehu strecha výstavnej haly. V čase zrútenia sa v hale nachádzalo približne 200 účastníkov významnej prehliadky poštových holubov. Zahynulo 65 ľudí, medzi ktorými boli aj traja Slováci.

2007 - zomrel český hudobný skladateľ a producent Karel Svoboda. Autor mnohých populárnych piesní, filmovej a divadelnej hudby. Spolupracoval s českými hviezdami populárnej hudby, napr. Karlom Gottom, Helenou Vondráčkovou a i. Narodil sa 19. decembra 1938.
 
 
 

 
 

 Odborný dvojmesačník For Fin           www.forfin.sk            Vydávanie bolo dočasne zastavené           Vydavateľstvo FIN STAR