September

    2009  

    

Príčiny a dôsledky finančných kríz na vybrané ekonomiky

K problematike inflácie

Aktuálne trendy vývoja vo svetovej ekonomike

Recenzia 

Informácia o konaní vedeckej konferencie

Informácia pre čitateľov a prispievateľov


Ján Bednár
Národohospodárska fakulta EU
 
 
                                                            K problematike inflácie.
                                                                                       4.časť
 
 
Vývoj inflácie v SR
 
V záverečnej časti sa snažím analyzovať vývoj inflácie v SR od jej vzniku v roku 1993, čo však nie je možné bez opisu niektorých dôležitých udalostí , ktoré sa uskutočnili počas prechodu z príkazovej na trhovú ekonomiku. Celý transformačný proces je veľmi rozsiahly a vyníma sa z problematiky tejto práce, preto uvádzam len veci súvisiace s infláciou.
 
Obdobie 1990 - 1992
 
V centrálne plánovaných ekonomikách, ku ktorým do roku 1989 patrila aj ČSSR a Slovenská republika ako jej súčasť, stojí za všetkými ekonomickými procesmi štát. Štát nielenže rozhodoval, čo sa bude vyrábať, pre koho sa to bude vyrábať a ako sa to bude vyrábať, ale určoval aj, koľko to bude stáť.
 
Nežnou revolúciou v novembri 1989 sa začal náročný transformačný proces, ktorého cieľom bol rýchly prechod na trhové hospodárstvo. To si vyžadovalo radikálne inštitucionálne a transformačné zmeny v podobe liberalizácie zahraničného obchodu, zmeny vlastníckych vzťahov a práv, deregulácie cien, privatizácie štátnych podnikov, výstavbu nového inštitucionálneho rámca a množstvo ďalších opatrení nevyhnutných na „bezbolestnú“ adaptáciu v nových podmienkach.
 
Keďže do vzniku ČSFR v roku 1990 boli ceny všetkých tovarov a služieb administratívne stanovené vládou, oficiálna miera inflácie bola veľmi nízka. Typickým javom v tomto období však bola skrytá inflácia. Tým, že boli ceny pevne určené na veľmi nízkych úrovniach, v ekonomike bol nedostatok tovarov a služieb a existoval čierny trh, kde boli ceny nedostatkových tovarov naopak veľmi vysoké.
 
Hlavným pilierom transformácie ekonomiky bolo teda uvoľnenie cien. Bolo nevyhnutné, aby ceny tovarov boli určované na trhu na základe ponuky a dopytu a nie umelým stanovením. Čiastočné uvoľnenie cien k 1.1.1990 a odstránenie cenových dotácií sa premietli do rastu cenovej hladiny. V záujme zvýšenia konkurencieschopnosti v medzinárodnom obchode a zabráneniu rastu deficitu platobnej bilancie došlo k viacnásobnej devalvácii koruny.
 
Na začiatku roku 1991 došlo k rozsiahlej liberalizácii cien a inflácia sa bleskovo vyšplhala na rekordnú úroveň. Kvôli prísnej fiškálnej a monetárnej politike sa ju však podarilo rýchlo znížiť a do konca roka 1991 sa dostala na úroveň spred roka.
 
Rok 1992 sa niesol v znamení stabilnej inflácie na úrovni okolo 10%. Do centra pozornosti sa namiesto ďalších transformačných krokov dostáva plánovanie rozdelenia federácie a s tým spojené problémy.
 
 

Ďalšie číslo vyjde v marci 2021. Časopis vychádza 4 krát ročne (informácie tu )   ISSN 1336 - 5711  
             Vydáva Derivat  s.r.o.,  Nábrežie  armádneho generála Ludvíka Svobodu 34, Br
atislava